Billiárdcsúcsok régen és ma

A billiárdcsúcsok (gyakran kösz) amint ma ismerjük, eredetét az 18. században nyerik, és azóta folyamatosan fejlesztik őket. Régen egy kalapácsra emlékeztető bot segítségével játszották a biliárdot, és a labdát egy ütéssel mozgásba hozták. Az ütés megindítása egy cue-val azonban sokkal pontosabb játékot tesz lehetővé, és ezért hamar elterjedt.


A legfontosabb találmány Francois Mingaud francia által 1807-ben volt a Pomeranze. Ez a biliárdbot hegye, azaz az a rész, amely érintkezik a fehér golyóval. Ez lehetővé tette először az effektus használatát, vagyis a labdának célzott forgást adni az irányát befolyásolva.

Tényleg szükségem van saját cue-ra?

Ha gyakran játszik klubokban vagy biliárdtermekben, érdemes elgondolkodnia saját cue beszerzésén - különösen, ha profi szintre szeretné emelni a játékát. Az a példány, amelyet sok különböző (idegen) ember használ, gyakran kopott. Ez mindenképpen hatással van a játékára - és általában nem pozitív módon.


Ezért nálunk különféle biliárdcsúcsokat vásárolhat. Így lehetősége van saját példányával megismerkedni és lényegesen pontosabban játszani. Egy közösségi létesítményben gyakran a rendelkezésre álló cue-t kell használnia. Ha azonban sajátját hozza magával, mindig megvannak az ideális követelmények.

Fa, műanyag vagy alumínium? Melyik cue-t válasszam?

Régebben a cue-k alapvetően fából készültek. Még ma is ez igaz a legtöbb modellre. Azonban manapság már beszerezhet olyan példányokat, amelyek alumíniumból vagy üveg- vagy szénrostosított műanyagból készültek. Ezek jóval olcsóbbak, és ezért főleg kezdőknek vagy alkalmi játékosoknak ajánlottak. A megfelelő biliárdcue kiválasztása már majdnem filozófia. Minden játékosnak saját egyedi preferenciái vannak. Itt jön képbe

Hogyan épül fel egy biliárdcue?

Kocsmákban vagy más szabadidős létesítményekben, ahol biliárdozni lehet, gyakran egyrészes fa cue-k találhatók. Ezek a cue-k egy darabból állnak. Azonban vannak olyan modellek is, amelyek szétszedhetők, és így könnyebben szállíthatók. Általánosságban véve minden biliárdcue a következő részekből áll:


Felső rész:
  • Pomeranze (bőr)
  • Ferrule
  • Schaft
  • Zierring

Alsó rész:
  • Joint
  • Griffband
  • Butt Cap

Ezeknek a részeknek a különböző tulajdonságai lényegesen befolyásolják a játékot. Minden játékosnak eltérő preferenciái vannak ebben a tekintetben.

A felső rész: kemény vagy puha?

A biliárdcue felső részének a feladata, hogy a játékos ütését a kívánt módon továbbadja a játékgolyónak. Itt a tudatosan választott keményebb vagy puhább fafajta a kívánt játéktulajdonságokért felel. A keményebb, többrétegű fa például pontosabb ütést eredményez, míg egy puha felső résszel könnyebb az effektus használata.

Az úgynevezett High-Tech-Queues lamellás fából készülnek, amely magasabb oldalirányú merevséggel rendelkezik. A speciális Low-Deflection-Oberteilek a súlycsökkentett első végzet vagy a tudatosan kúpos alakú tengely miatt különböznek.

A Pomeranze: a cue hegye

A Pomeranze a biliárdcue elülső végét jelenti. Általában bőrből készül, és egy vagy többrétegű változatban kapható. Gyakran felcsavarozott, nagyon magas minőségű cue-k esetében akár felragasztott is lehet - mindkét esetben cserélhető.


Annak érdekében, hogy a Pomeranze jobban felvesse a krétát, azt egy durva felülettel kell felrázni. A Pomeranze csiszolása elkerülhetetlen, mivel az új vagy lekopott bőr a maximális tapadófelületet csökkenti. A Pomeranze-knél is vannak puha és kemény kivitelezések. Minél keményebb, annál könnyebb erős ütést kivitelezni - azonban annál nehezebb is az effektusos ütés végrehajtása.

A cue elülső része: a Ferrule

A cue elülső részét Ferrulenak nevezik. Erre kerül a Pomeranze. Általában műanyagból, elefántcsontból vagy rézből készül.

A Ferrule legfontosabb funkciója az, hogy megvédje a biliárdcue többi részét a repedésektől. Ezenkívül célzottan elnyeli a kemény ütéseket. A Break- vagy Jumpcue-k Ferrule-je különbözik a normál játékcuenak a Ferrule-tól. Mivel ezek a cue-k nagyobb ütési erőt kell elviseljenek, általában magasabb szilárdságú anyagokból készülnek.

Céltudatos irányításhoz: a Schaft

A Schaft alkotja a felső rész fő részét. A minőségi cue-k általában jól kikeményített és óvatosan megmunkált juharfából készülnek. Gyakran többrétegű és préselt fát is használnak.

Mivel a Schaftot a játékos ujjai vezetik az ütésnél, speciális ápoló- és tisztítószerekkel rendszeresen el kell távolítani a biliárdkreidától és az ujjak zsírjától.


A biliárdcue-k csiszolása is eltér a játék típusától. A pool cue-k vagy kúpos vagy párhuzamos csiszolást kapnak. A snooker cue-k viszont kizárólag kúposan vannak csiszolva.

Funkcionális dekoráció: a Zierring

A Zierring a cue felső részének alsó vége, és közvetlenül az áttét a látható fa és az összekötés (Joint) között van elhelyezve.

Két rész egyesül: a Joint

A cue felső és alsó részét összekötő elemet Jointnak nevezik. Általában fa, réz, műanyag, elefántcsont vagy polírozott acél anyagból készül. A két cue fele összehúzásához a Joint rendelkezhet menettel vagy gyorszár segítségével.

A lökés erejének származása: az alsó rész

Az egyszerű biliárdcue-k alsó része egy masszív fa darabból áll. Általában azonban három területre oszlik:

A Forearm

A Joint és a fogantyú közötti részt Forearmnak nevezik. Ezt a részt gyakran egyénileg személyre szabják, ezáltal egyedi design-t eredményezve. Ezenkívül döntően hozzájárul a súlyhoz és annak eloszlásához.

Griffband: Kényelmes fogás

A fogantyú vagy egy ír lenből készült fogantyúval van becsomagolva, vagy nejlonból vagy bőrből készült. Ezen a ponton a biliárdcue-t a játékos a legkényelmesebben foghatja meg. Az ilyen anyagok szívják fel a verejtéket, és kellemesen érzik magukat a kezükben.

A Butt Cap - a cue vége

A Snooker-játékra különleges kiterjesztések és hídkötegek is vannak. Ezek a snooker-asztal sokkal nagyobb felületének köszönhetően különleges helyzetekben optimálisak a labda lövéséhez.

Minden játékhoz megfelelő cue

A biliárdcue felépítése általában mindig a fent leírtak szerint történik. A játék típusától függően azonban a biliárdjátékosok kissé módosított cue-kat használnak.

Pool-Queues

Az Pool játékánál a profik gyakran több különböző cue-t használnak. Megkülönböztetnek a Break-Queuet az elindításhoz és a Jump-Queuet, a fehér golyó ugrásához. Azonban vannak olyan Pool-Queues is, amelyek kombinálják a Jump- és Break-Queuék tulajdonságait.

A Pomeranze általában 12-13 mm átmérőjű.

Snooker-Queues

A Snooker játékhoz használt cue-k általában kicsit könnyebbek, mint a Pool-Billiard-Queues. A Ferrule általában fémből készül, és a cue többi része gyakran kőrisfából készül. Emellett gyakran nincsenek vagy csak 3/4-re megosztottak.

A Snooker-Queues Pomeranze átmérője körülbelül 9-10 mm.

Carambolage-Queues

A Carambolage játékhoz használt cue-k általában 140-141 hosszúak, gyakran rövidebbek, mint a Pool-Queues. A méret és a súly változhat az egyes versenyek szerint. Sok Carambolage modell nem rendelkezik fogantyúval.

A Carambolage-Queues Pomeranze átmérője körülbelül 11-12 mm (bár a 12 mm a gyakoribb változat).

Kiegészítők zökkenőmentes játékhoz

A megfelelő ápolószerekkel a cue sok évig korlátozás nélkül szolgálja a játékot. Ezek közé tartoznak a speciális tisztítószerek a Schaftnak, amelyek hatékonyan távolítják el az olajat, a talkumot, a viaszt, a krétát és a szennyeződéseket.

Ezenkívül vannak gondozókészletek az Oberteil felkészítésére és csiszolására. Rendszeres használattal a cue teljesen súrlódásmentesen siklik az ujjak között.


Függetlenül attól, a Lissy kínál praktikus tartozékokat a tároláshoz. Ezek közé tartoznak például a Queuehalter vagy a -taschen.

Billard-Lissy: magas minőségű biliárdcue-k vásárlása

Aki csak alkalmanként biliárdozik, más követelményeket támaszt egy biliárdcue-val szemben, mint egy elkötelezett játékos, aki versenyeken is részt vesz. Lissy ezért itt az online áruházban számos különböző kivitelű cue-t kínál.


Válassza ki a megfelelő cue-t a játékához. Döntsön egy időbeni kivitel mellett fa, alumínium, szén vagy különböző anyagok kombinációjával. Tekintse meg áruválasztékunkat. A cue-k mellett kiterjedt kiegészítőket és Billardtische-t is kínálunk különböző méretekben.